Erasmus+KA2 USEFUL


USE:FUL – United States of Europe: Fraternity, Unity, Liberty

Logo Erasmus +Projekt USE:FUL si kladl za cíl seznámit zúčastněné studenty s fungováním Evropské unie. Každé projektové setkání partnerských škol bylo zaměřeno na určitou oblast - školství, ekonomika, ochrana životního prostředí, ochrana lidských práv a svobod, instituce EU.

Logo projektuProjekt byl původně plánován na 24 měsíců, ale v důsledku pandemie došlo k jeho prodloužení a dvě mobility se musely uskutečnit virtuálně. Společně s naší školou se projektu zúčastnilo 5 dalších středních škol z Portugalska, Itálie, Polska, Španělska a Rumunska.


Webové stránky projektu




Logo Gymnázium



Projektová setkávání


Tenerife (9.–12. prosince 2019)

Španělsko

Již druhá skupina studentů Gymnázia v Sušici navštívila Kanárské ostrovy. Měl jsem to štěstí být jedním z nich. Snad nikdy by mě nenapadalo, že se společně se třemi kamarády a dvěma báječnými učitelkami dostanu právě tam, na ostrov Tenerife.

Spolu se zástupci dalších pěti evropských států jsme zde díky evropskému projektu Erasmus strávili celý týden. Pro nás Šumavany to bylo jako ráj dostat se do nejjižnější oblasti Evropy, geograficky vlastně do Afriky, a to zrovna v týdnu, kdy u nás začaly první zimní mrazy. Na pobřeží Atlantského oceánu jsme si užili spoustu legrace, setkali se s novými kamarády a velmi pohostinnými rodinami, u kterých jsme byli ubytovaní.

Tento dvouletý projekt nese téma „Evropská unie“. Konkrétně na Tenerife jsme se celý týden věnovali historii EU. Studenti ze všech šesti zúčastněných států představili své prezentace o EU, o své zemi, městě a škole. Došlo na fotografie, hudbu, zpěv i tanec. Komunikačním jazykem byla angličtina, která nás všechny spojuje.

Bonusem byly výlety. Navštívili jsme toho opravdu mnoho. Nikdy nezapomenu na překrásný pohled z kráteru sopky Pico de Teide ani na to, jak jsme nevěřili vlastním očím, když jsme se ocitli úplně nad mraky. Hlavní město Santa Cruz mě okouzlilo jak svou historickou, tak i moderní částí.

Zážitek za zážitkem, zkušenost za zkušeností. Každým dnem nová dobrodružství. Poznali jsme školu i běžný život našich nových španělských kamarádů a skoro každé odpoledne jsme strávili na pláži a pochutnávali si na výtečné zmrzlině. Nové přátele jsme získali i v Polácích, Portugalcích, Rumunech a Italech. Vznikla tam skvělá parta lidí. Ještě teď jsem z toho nadšený. Jen si na to vzpomenu a nemůžu uvěřit tomu, že se to doopravdy stalo…

Jaroslav Panuška, maturant v roce 2020

Týden na Tenerife očima studentů

Prezentace o EU




Brusel (3.–7. března 2019)

BelgieV rámci programu Erasmus podnikla skupina studentů Gymnázia Sušice další zahraniční výjezd. Cílem tentokrát byla Belgie! Hlavním tématem našeho výletu bylo fungování Evropské unie a jejích orgánů. Navštívili jsme Evropský parlament, Evropskou komisi, Parlamentarium a setkali jsme se s významnými politiky – portugalským komisařem pro výzkum, vědu a inovace Carlosem Moedas a naší europoslankyní Michaelou Šojdrovou. Měli jsme také možnost podívat se do budovy Evropské služby pro vnější činnost (ESVČ), kde nás provázela bývalá studentka sušického gymnázia – Lucie Hasnedlová, která tam nyní pracuje. Sušické stopy jsou opravdu všude, dokonce i v centrále NATO. I tam působí bývalá studentka našeho gymnázia – Iveta Býčková a plukovník Miroslav Havelka, původem také ze Sušice. Kromě významných institucí jsme objevovali i kulturní pamětihodnosti Bruselu a Belgie jako takové. Ani seznámení s místní gastronomií nebylo bez půvabu. Vlakem jsme se vydali do města Bruggy, které je památkou UNESCO. Město je často přezdíváno „Benátky severu“, jelikož je protkané sítí kanálů, po kterých jsme se projeli lodí.

Tohoto projektu se zúčastnili i studenti z Portugalska, Španělska, Itálie, Rumunska a Polska, se kterými jsme se spřátelili a díky konverzaci s nimi jsme si procvičili angličtinu. Cesta do Belgie pro nás byla obrovským zážitkem, protože jsme navštívili místa, kam se běžný turista jen tak nedostane. Diskutovali jsme s evropskými politiky a rozšířili jsme si znalosti o Evropské unii. Doufáme, že i nadále budou probíhat další podobné projekty, protože jsou pro nás – studenty velice přínosné.

Marie Fornousová, sexta




Atri (26.–1. června 2019)

ItálieStěžejním tématem setkání v malebném městečku Atri v Itálii bylo Education in the EU. Po celý týden studenti v mezinárodních skupinkách debatovali o výhodách pro vzdělávání, které členství v EU přináší. Hlavním bodem programu byla profesionálně vedená debata na téma studia a stáží v zahraničí. V rámci volného času nám partnerská škola přichystala celodenní výlet do Říma a nedalekého městečka Pescara.


Fotogalerie




Sušice (24.–30. listopadu 2019)

ČeskoProjektový týden v Sušici byl zaměřen ekonomiku Evropské unie. Tomuto tématu jsme se věnovali v rámci skupinových aktivit ve škole, jako byly prezentace o historii národních měn a jednotné měně euro, společném trhu či volném pohybu v rámci Schengenského prostoru a závěrečná dražba suvenýrů. Nacvičovali jsme také společný tanec, abychom ho později předvedli na Staroměstském náměstí v Praze, kam jsme se v rámci projektu také podívali. Praha nezklamala a všichni byli ohromeni historickou architekturou i vánoční atmosférou, která byla doslova na každém kroku. Úspěch měl určitě i výlet do Kašperských Hor a na hrad Kašperk, odkud se nám naskytl pohled na krásnou šumavskou krajinu, zčásti přikrytou mlhovou peřinou.

Jako zakončení projektu byl pro nás připravený koncert v Kloubu a pak už nám nezbyla jiná možnost a museli jsme se, i když neradi, rozloučit. Celý týden pro nás byla skvělá zkušenost a myslím, že mohu mluvit za všechny, když řeknu, že účasti v Erasmu rozhodně nelituji.

Hodně jsme se naučili. Ačkoliv se to nezdá, i za tak krátkou dobu jako je týden se člověk zdokonalí nejen v angličtině. Nebylo na výběr a my se museli na chvíli ocitnout mimo svou komfortní zónu a začít komunikovat, díky čemuž jsme si uvědomili, jak důležitá znalost cizího jazyka je. Rozšířili jsme si i obecné znalosti a poznali spoustu skvělých lidí. Mohu už jen říci, že jsem ráda za příležitost se tohoto projektu zúčastnit a těším se na týden strávený v zahraničí, který mě v rámci Erasmu ještě čeká.

Sára Hrabová, septima




Suceava (20.–24. ledna 2020)

RumunskoPokud se vám při slově Rumunsko vybaví jen hrabě Drákula, pravděpodobně jste tuto pro nás trochu exotikou vonící zemi dosud nenavštívili. Studenti gymnázia ji díky projektu Erasmus+, který sponzoruje mobilitu studentů v zahraničí, zažili bez všech příkras pro turisty a bez služeb delegáta.

Přiznávám, že když jsme v Bukurešti přesedali do malého vrtulového letadla, které nás mělo dopravit na sever do Suceavy, bublala ve mně asi všem Čechům známá představa Rumunska coby špinavé a nebezpečné země, jejíž obyvatelé nás pravděpodobně budou chtít přinejmenším okrást. Ovšem v Suceavě na nás čekali vstřícní a velmi pohostinní lidé, odhodlaní ukázat nám svou zemi v tom nejlepším možném světle. Jak popsala své první setkání s rumunskou srdečností studentka Klára: „Vítání začalo rodiči, poté se přidávali další členové rodiny, tetičky z třetího kolene...“

Konfrontace našich středoevropských jistot a měřítek s realitou jiných částí světa je bezpochyby jednou z nejcennějších stránek těchto studentských výměn. A tak jsme se snažili pochopit rumunské megalomanství, žasli nad opravdovou touhou mladých lidí po vzdělání a nechápavě hleděli na všudypřítomné zbytky betonových maxistaveb, odpadky v ulicích i dosud nedoceněné přírodní i kulturní bohatství. Studentky vydýchávaly turecké záchody ve škole, jezdily opravdu přeplněnými autobusy a cestou do školy předjížděly koňské povozy. Večer jsme vzdorovali pátému chodu u večeře a trvali na tom, že 500m opravdu ujdeme pěšky. A při tom všem pro nás Rumuni přestávali být Rumuny a stávali se přáteli. Jak přiznává Klára:. „při loučení i slzička ukápla“"

Znalost angličtiny přestává v takových chvílích být cílem a stává se prostředkem k navazování vztahů mezi lidmi, budování úcty ke své i jiným kulturám a rozšiřování pohledu na svět. Studenti se učí vypořádávat s neznámými situacemi, adaptovat se na nové prostředí a ujasňují si vlastní hodnoty a cíle. A v tom je na gymnáziu rádi podporujeme.

Eva Kolářová a Klára Staňková

Freedom

Fotogalerie




Lublin – virtuální setkání (18.–22. ledna 2021)


On-line setkání

PolskoSice jsem se moc těšila, až pojedeme do Polska, ale zklamaná jsem z on-line setkání nebyla. Moc se mi líbila například aktivita, kdy jsme si navzájem ukazovali národní jídla. Zajímavá byla i možnost popovídat si jen s pár lidmi ve zvláštních on-line místnostech, kde jsme např. tvořili plakáty k ochraně oceánů.

Eva Helíšková 3.A



Oceňuji, že i přes obtíže způsobené epidemiologickou situací jsme našli způsob jak se sejít. Určitě nám všem chyběl osobní kontakt, přesto jsme poznali mnoho nových lidí. S některými udržuji kontakt dodnes. V rámci projektu nám byla představena kultura jiných zemí, i my jsme se snažili přiblížit naši kulturu. Přínosné bylo konverzovat několik dní po sobě v anglickém jazyce a týmová práce.

Annely Rohn, septima




Vila Nova de Gaia – virtuální setkání (22.–26. února 2021)


On-line setkání On-line setkání

PortugalskoOd Erasmu on-line jsem upřímně nic moc neočekávala. Poznávání nových lidí a objevovaní plno neznámých míst, který tento projekt za normální situace nabízí, nebylo možné uskutečnit. Ale nakonec mě to velmi mile překvapilo, vidět známe tváře, alespoň způsobem přes videokamery a pomocí mikrofonů se zapojit do aktivit. Jsem ráda, že jsem se mohla zapojit a mít novou zkušenost.

Tereza Frančíková, septima


Poprvé jsem se něčeho takového zúčastnila a už teď vím, že to nebylo naposledy!

Kvůli covidové situaci byl tento projekt online, ale všechny školy se velmi snažili, abychom si to i tak užili, což se povedlo.

Představili jsme ostatním naší republiku a taky sami sebe, navzájem poznali přírodní krásy našich zemí, dokonce viděli pochoutky, které v dané zemi můžeme najít. Hráli plno her, načerpali spousty nových informací a získali nová přátelství. Také jsem si uvědomila, jak moc je důležité umět cizí jazyk.

Doufám, že příští rok bude situace příznivá a vše poznáme na vlastní oči!

Aneta Vrtílková, 3.A