Úspěchy studentů




Logická olympiáda

Logická olympiádaLogická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování. Do soutěže se každoročně zaregistuje vice než 70 000 soutěžících z celé České republiky.

Ze základního kola vždy postupuje v každém kraji 50 nejlepších studentů do krajského kola. Tento neobyčejný úspěch zaznamenává každoročně Tomáš Falešník. V krajském kole obsadil 3. místo. Nejlepší čtyři řešitelé krajského kola postoupili do finále, které se konalo v Míčovně Pražského hradu. Ve finále zápolilo 65 nejchytřejších soutěžících. Tomáš bojoval ze všech sil a opět obsadil neuvěřitelné 3. místo.




Wordprocessing

WordprocessingPoslední březnové pondělí se tři studenti sušického gymnázia každoročně účastní krajského kola Mistrovsví České republiky v grafických disciplínách, do kterého se kvalifikují ze školního kola. Všichni soutěžící poměřují své dovednosti v disciplíně wordprocessing.

Wordprocessing, neboli profesionální zpracování textu, je činnost, při které se s použitím počítače vytvoří a edituje dokument. V soutěži je účastník povinen prokázat schopnosti profesionálního ovládání textového editoru, tj. formátování a předepsaných oprav a úprav. V tomto oboru je požadována nejvyšší míra počítačové gramotnosti.

Reprezentanti bojující v krajském kole musí obstát v konkurenci studentů škol specializujících se na výuku informatiky. V roce 2018 obsadila Martina Houbová 3. místo, Antonín Šustr 2. místo a Aneta Linzmajerová vybojovala 1. místo. V roce 2019 obsadila Martina Houbová 3. místo, Prokop Mejstřík 2. místo a Aneta Linzmajerová vybojovala 1. místo. Sušické gymnázium tedy získalo všechny tři medaile dva roky po sobě. Vítězství je o to sladší, že díky dostatečnému bodovému zisku postoupili do finále Mistrovství České republiky vždy první dva nejlepší soutěžící.

Žáci reprezentovali Plzeňský kraj na finále v Hradci Králové a v Ostravě, kterého se zúčastnilo 20 nejlepších studentů z celé ČR. Nejlepší reprezentant se vždy umístil v první desítce soutěžících (8. a 9. místo).




Řetěžová reakce

Řetěžová reakceVítězem celorepublikové přírodovědné soutěže se stal tým "boys and girls" sušického gymnázia pod vedením profesora Radovana Sloupa.

O jakou soutěž šlo? Úkolem středoškolských pětičlenných týmů bylo sestrojit samočinně fungující řetězovou reakci, která by byla na počátku uvedena v život jedním zásahem člověka, aby následně pokračovala jen za pomoci fyzikálních a chemických experimentů. Tým, jehož stroj byl kreativní, efektivní, precizní i teoreticky správně podepřený, uspěl.

V soutěži odborné poroty vyhráli „boys and girls“ z Gymnázia Sušice pod vedením učitele Radovana Sloupa. Výhrou v soutěži studenti ze Sušice neobohatili jen sebe o tablet a MP4 přehrávač, nezanedbatelnou částkou pomohli také své škole, která obdržela účelově vázanou finanční odměnu 50.000 Kč. Prohlédněte si video s unikátní řetězovou reakcí. Fotografie najdete v naší fotogalerii.

Žáci reprezentovali Plzeňský kraj na finále v Hradci Králové a v Ostravě, kterého se zúčastnilo 20 nejlepších studentů z celé ČR. Nejlepší reprezentant se vždy umístil v první desítce soutěžících (8. a 9. místo).




Technická olympiáda Plzeňského kraje

Technická olympiáda Plzeňského kraje je soutěž školních týmů středních škol v řešení tematických okruhů technických problémů stanovených Západočeskou univerzitou v Plzni. Soutěžní týmy musí být tvořeny nejméně dvěma studenty z jedné školy, pomoc jiných subjektů je zakázána.Stretech 2014 Studenti našeho gymnázia jmenovitě Ondřej Uher, Petr Sýkora a Pavel Krulec, zaujali se svým Elektrokolem porotu a prosadili se mezi vítěze této soutěže. Odměny v podobě tabletů a poukázek na nákup elektroniky převzali z rukou hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse a rektorky Západočeské univerzity v Plzni Ilony Mauritzové. Na Fakultě strojní ČVUT v Praze pak svým unikátním kolem zaujali návštěvníky i na prezentaci prací studentů středních škol Středoškolská technika nazvané StreTech4. Tím reprezentovali výborně nejen sebe, ale i naši školu. Na video z této akce se můžete podívat zde a na fotografie v galerii.

Technická olympiáda Plzeňského kraje Technická olympiáda Plzeňského kraje



Historici ze Sušice – Mezinárodní úspěchy

Dějepisná soutěž v ChebuStudenti Andrea Roubová, Hana Stýblová a Petr Sýkora úspěšně reprezentovali naše gymnázium již na XXII. ročníku ( 2013/14) prestižní dějepisné soutěže studentů gymnázií v Chebu, kam se probojovali z více než dvou set padesáti gymnázií ze všech krajů České republiky. O právo utkat se v Chebu se současnými špičkami mladých českých historiků usilovala i některá gymnázia na Slovensku. V silné mezinárodní konkurenci 72 týmů z gymnázií celé ČR a 3 gymnázií ze Slovenska - Bratislavy, Košic a Banské Štiavnice nakonec vybojovali vynikající 11.-12. místo. V průběhu soutěže se ještě setkali s nejvyššími představiteli současné historické Přijetí u hejtmana Plzeňského krajeobce. Dějepisná soutěž v Chebu je největší událostí svého typu u nás. Co se týče středoškolského dějepisu, pro studenty je metou nejvyšší. Jako vítězný tým byli gymnazisté ze Sušice osobně přijati hejtmanem Plzeňského kraje – tisková zpráva.

Studenti ze Sušice jsou pravidelnými účastníky největší a nejtěžší dějepisné soutěže již od vyhlášení prvního ročníku. vítězné družstvoNechyběli ani na již XXIII. ročníku v Chebu ( 2014/2015). Zde soupeřili se 75 tříčlennými týmy gymnázií z České a Slovenské republiky. Téma pro tento ročník znělo Od vzniku Československa do konce II. republiky. Otázky k danému tematu připravovali prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., Doc. Mgr. Jaroslav Šebek, PhD., prof. PhDr. Roman Holec, CSc., Mgr. Miroslav Stulák.

Studenti Andrea Roubová (VI.A), Hana Šebestová (VII.A) a Vojtěch Hlavatý (VI.A) ve finále obsadili 8. místo ( první tým ve výsledkové listině za Plzeňský kraj ). Krajských postupových kol se účastnilo 257 gymnázií. Svůj obrovský úspěch dokázali v obměněném složení zopakovat čtvrtým místem i v letošním roce. Od bronzové příčky je dělil pouhopouhý jediný bod.

Historici ze Sušice Historici ze Sušice Technická olympiáda Plzeňského kraje