Německý jazyk | Maturita

Společná (státní) část MZ se skládá z didaktického testu a dále následuje písemná práce a ústní zkouška. Profilová maturitní zkouška obsahuje písemnou práci a ústní zkoušku.

Písemná práce z německého jazyka

• Žák si vybírá ze dvou zadání.
  • Povolené pomůcky jsou psací potřeby a slovník, který neobsahuje přílohu věnovanou písemnému projevu.
  • Písemná práce trvá 60 minut včetně času na volbu zadání.
  • Práce musí obsahovat minimálně 200 slov.

Žák je hodnocen ve čtyřech oblastech, ve kterých může získat maximálně 24 bodů, které jsou přepočítány na známky podle níže uvedené stupnice.

1. Zpracování zadání/Obsah
  2. Organizace a koheze textu
  3. Slovní zásoba a pravopis
  4. Mluvnické prostředky

Každé kritérium je hodnoceno maximálně šesti body, celkem tedy může žák získat maximálně 24 bodů.

• 24–22 bodů výborně
  • 21–18 bodů chvalitebně
  • 17–14 bodů dobře
  • 13–10 bodů dostatečně
  • 9–0 bodů nedostatečně

Písemná práce je automaticky hodnocena jako nedostatečná v případě, že žák nedodrží zadání nebo rozsah textu.

Zásady pro ústní zkoušku:

• žák si vylosuje jedno z dvaceti témat (okruhy jsou uvedeny na webu předmětu)
  • čas na přípravu je 15 minut
  • trvání zkoušky maximálně 15 minut

Katalog požadavků vymezuje příklady všeobecných a známých témat:

• Osobní údaje
  • Domov a domácnost, nejbližší okolí
  • Každodenní život
  • Volný čas, zábava
  • Cestování
  • Zdraví
  • Jídlo a pití
  • Nákupy
  • Vzdělávání, jazyk
  • Povolání, zaměstnání
  • Služby
  • Mezilidské vztahy
  • Životní prostředí

• Otázky k maturitě:

Každé téma obsahuje část textovou, z ní vychází část konverzační. Ke každému tématu je přiřazena konverzační situace, součástí zkoušky je také popis obrázku.

Nahrazující zkouška z cizího jazyka

Zkoušku z cizího jazyka lze nahradit výsledkem standardizované zkoušky podle školského zákona dokládajícím jazykové znalosti žáka na jazykové úrovni stanovené rámcovým vzdělávacím programem daného oboru vzdělání, nebo na úrovni vyšší podle SERR. Nejméně však na úrovni B1 podle SERR. Na naší škole lze uznat zkoušku na úrovni B1 a vyšší. Seznam uznatelných zkoušek je k dispozici na webu MŠMT.

Nahradit lze profilovou část maturitní zkoušky z cizího jazyka, tj. i písemnou práci a ústní zkoušku navázanou na konání didaktického testu; didaktický test ve společné části žák koná vždy. Zkoušku lze nahradit pouze za předpokladu, že v profilové části maturitní zkoušky žák koná alespoň 4 zkoušky. Nahradit lze jednu povinnou a jednu nepovinnou zkoušku z cizího jazyka.

Za předmětovou komisi německého jazyka Mgr. Alena Hánová