Anglický jazyk | Maturita

Maturitní zkouška z angličtiny

Společná část

Společná část maturitní zkoušky z anglického jazyka je konána pouze formou didaktických testů.

Didaktický test ze zkušebního předmětu cizí jazyk trvá 100 minut, z toho 40 minut poslechová část testu a 60 minut část testu ověřující čtení a jazykové vědomosti a dovednosti.

Profilová část

Profilová část maturitní zkoušky z anglického jazyka je konána formou písemné práce a ústní zkouškou před maturitní komisí.

Písemná práce z anglického jazyka

• Žák si vybírá ze dvou zadání.
  • Povolené pomůcky jsou psací potřeby a slovník, který neobsahuje přílohu věnovanou písemnému projevu.
  • Písemná práce trvá 60 minut včetně času na volbu zadání.
  • Práce musí obsahovat minimálně 200 slov.

Žák je hodnocen ve čtyřech oblastech, ve kterých může získat maximálně 24 bodů, které jsou přepočítány na známky podle níže uvedené stupnice.

1. Zpracování zadání/Obsah
  2. Organizace a koheze textu
  3. Slovní zásoba a pravopis
  4. Mluvnické prostředky

Každé kritérium je hodnoceno maximálně šesti body, celkem tedy může žák získat maximálně 24 bodů.

• 24–22 bodů výborně
  • 21–18 bodů chvalitebně
  • 17–14 bodů dobře
  • 13–10 bodů dostatečně
  • 9–0 bodů nedostatečně

Písemná práce je automaticky hodnocena jako nedostatečná v případě, že žák nedodrží zadání nebo rozsah textu.

Ústní zkouška z anglického jazyka

Ředitel školy stanoví 20 témat. Témata jsou platná i pro opravnou zkoušku a náhradní zkoušku. Všechny zkoušky konané formou ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí jsou monotematické.

Ústní zkouška z cizího jazyka se uskutečňuje formou řízeného rozhovoru s využitím pracovního listu obsahujícího 1 nebo více zadání ke konkrétnímu tématu.

Bezprostředně před zahájením přípravy k ústní zkoušce si žák vylosuje 1 téma. Příprava k ústní zkoušce trvá 15 minut. Ústní zkouška trvá nejdéle 15 minut. V jednom dni nelze losovat dvakrát stejné téma.

Hodnocení

Písemná práce tvoří 40 % a ústní zkouška 60 % celkového hodnocení zkušebního předmětu.

Nahrazující zkouška z cizího jazyka

Zkoušku z cizího jazyka lze nahradit výsledkem standardizované zkoušky podle školského zákona dokládajícím jazykové znalosti žáka na jazykové úrovni stanovené rámcovým vzdělávacím programem daného oboru vzdělání, nebo na úrovni vyšší podle SERR. Nejméně však na úrovni B2 podle SERR. Na naší škole lze uznat zkoušku na úrovni B2 a vyšší. Seznam uznatelných zkoušek je k dispozici na webu MŠMT.

Nahradit lze profilovou část maturitní zkoušky z cizího jazyka, tj. i písemnou práci a ústní zkoušku navázanou na konání didaktického testu; didaktický test ve společné části žák koná vždy. Zkoušku lze nahradit pouze za předpokladu, že v profilové části maturitní zkoušky žák koná alespoň 4 zkoušky. Nahradit lze jednu povinnou a jednu nepovinnou zkoušku z cizího jazyka.

Za předmětovou komisi anglického jazyka Mgr. Jitka Babková

Seznam témat k ústní zkoušce

• Canada
  • Australia