Základy společenských věd | Semináře

Společenskovědní seminář

Společenskovědní seminář je volitelný předmět pro studenty posledních ročníků (4. ročník a oktáva) ve dvouhodinové týdenní dotaci. Seminář je určen všem zájemcům o studium na vysokých školách humanitního typu. Je zaměřen na rozšíření a prohloubení učiva, doplňuje přípravu na profilovou část maturity z občanského a společenskovědního základu. Politologická část je zaměřena na nejdůležitější události domácí i mezinárodní. Část týkající se religionistiky se zabývá hlavními světovými náboženstvími, dotýká se také problematiky církví a sekt. Oblast ekonomie je nastavena směrem k praxi, k nakládání s penězi. Ve filozofické části se studenti pokouší interpretovat jednoduché filozofické texty. Seminář usiluje o zlepšení orientace studentů v současném aktuálním dění, o dobré zvládnutí případných přijímacích zkoušek na vysoké školy humanitních směrů.

Seminář psychologie

Seminář psychologie navazuje na témata probíraná v rámci výuky psychologie v 1. ročníku ZSV a dále je rozšiřuje. Obsahem semináře bude přehled dějin psychologie, metodologie, obecné psychologie, psychologie osobnosti a vybraných kapitol vývojové psychologie. Důraz bude kladen na oblast sociální psychologie se zaměřením na trénink sociálních dovedností tzv. soft skills. Seminář se také bude zabývat vybranými tématy z oboru psychopatologie. Poznatky získané v tomto semináři budou užitečné pro studenty se zájmem o další studium psychologie a podobných oborů na VŠ a o osobnostní rozvoj.