Zeměpis | Semináře

Vyučovací předmět Zeměpisný seminář je jednoletým seminářem, vyučovaným ve 3.a 4. ročníku čtyřletého studia a v septimě a oktávě osmiletého studia. Jedná se o pravidelně fungující volitelný seminář. Po obsahové stránce výuka předmětu volně navazuje na témata předmětu povinného, která dále prohlubuje a rozšiřuje tak, aby studenti úspěšně zvládli požadavky profilové maturitní zkoušky a přijímacího řízení na vysoké školy.

V jednoletém semináři se zabýváme regiony Asie, jejich členitostí, fyzickou geografií, reáliemi orientálních civilizací včetně teritoriálního vývoje velkých asijských států. Ve třetím ročníku zeměpisného semináře se velmi podrobně zabýváme studiem následujících regionů:

1. Blízký východ
  2. Rusko, střední Asie a ruský Dálný východ
  3. Čína
  4. Dálný východ
  5. Indický subkontinent
  6. Jihovýchodní Asie

Pro výuku je k dispozici odborná učebna vybavená základní didaktickou technikou a rozsáhlou knihovnou. Naše škola také odebírá odborná periodika (Geografické rozhledy a Vesmír). Knihy i časopisy jsou v odborné učebně studentům volně k dispozici k zapůjčení.

Ve čtvrtém ročníku prohlubujeme znalosti ze zeměpisu, první tři měsíce se zdokonalujeme v zeměpisných výpočtech, následně upevňujme a rozšiřujeme znalosti atmosféry, hydrosféry a půd. Ke konci roku se zabýváme socio-ekonomickými charakteristikami ČR, geografí dopravy a sídelním vývojem ČR.