Informatika | Semináře

Informatický seminář prohlubuje znalosti a dovednosti žáků, které získali v povinném předmětu informatika a výpočetní technika.

Informatický seminář pro 3. ročník a septimu

Informatický seminář je určen žákům, kteří mají o tuto problematiku hlubší zájem, nebo chtějí maturovat z předmětu informatika a výpočetní technika. Nově se žáci seznámí s programováním maker a funkcí v Microsoft Visual Basic for Applications a se základy algoritmizace a programování v jazyce Python.

• Microsoft Word
  • Microsoft Excel
  • Microsoft Visual Basic for Applications
  • Webové aplikace (dokumenty, tabulky, prezentace, nákresy, formuláře)
  • GIMP (vrstvy, masky)
  • CorelDraw (křivky, objekty)
  • Tinkercad (3D objekty, tisk)
  • Microsoft Access
  • HTML5 a CSS3
  • Programování v programovacím jazyce Python (programovací jazyk a vývojové prostředí, proměnné, výpisy, podprogramy, cyklus, větvení, kreslení)

Zaměření v druhém pololetí

Seminář umožňuje žákům zvolit si zaměření podle svých preferencí. V prvním pololetí probíhá výuka společných témat, viz obsah, a v druhé části druhého pololetí si žák zvolí jedno zaměření a věnuje se pouze jedné části informatiky, o kterou má zájem. Seminář nabízí tři zaměření:

• Programování (v programovacím jazyce Python – větvení a konstrukce, pokročilá práce s proměnnými, vnořené větvení, podprogram s parametrem, kreslení myší, robotika)
  • Multimédia (video, audio, sociální sítě)

Informatický seminář pro 4. ročník a oktávu

Ve posledním ročníku informatického semináře probíhá příprava k maturitě a opakování maturitních okruhů. Studenti, kteří neplánují maturovat z tohoto předmětu, si volí zaměření podle svých preferencí a věnují se pouze té části informatiky, o kterou mají zájem. Pro tyto studenty seminář nabízí pěti zaměření:

• Multimédia (video, audio, sociální sítě)
  • Počítačová grafika (rastrová grafika – GIMP, Photopea a animace, vektorová grafika – CorelDraw, 3D modelování – Tinkercad, Blender)
  • Příprava na VŠ (Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint)

Studenti absolvující poslední ročník informatického semináře by měli být připraveni na VŠ i ve smyslu, že umí napsat závěřečnou práci (např. Bakalářskou práci), proto všichni studenti tohoto semináře musí napsat seminární práci na téma zaměřené na oblast IT (např. výzkumná práce, sady úloh do výuky, ...). Téma seminární práce si žáci volí v září a na konci února práci odevzdávají. Vyučující informatického semináře je v roli vedoucího práce, který na žádost žáka s prací pomáhá a dává podněty pro zlepšení a vedené směru práce). V březnu probíhá obhajoba práce.