Český jazyk | Maturita

Maturanty čeká maturitní zkouška, složená nejen z didaktického testu a písemné práce, ale i z ústní zkoušky z literatury. Didaktický test je centrálně organizován MŠMT a organizací CERMAT.

Písemná práce se bude psát s největší pravděpodobností v dubnu. Studenti si budou vybírat jedno ze šesti zadání. Slohová práce musí obsahovat minimálně 250 slov. Na vypracování budou mít studenti 110 minut. Povolenými pomůckami jsou pouze psací potřeby a Pravidla českého pravopisu.

Kritéria hodnocení pro písemnou práci

Ústní část zkoušky proběhne v nezměněné podobě. Studenti do 31. března odevzdají vyučujícímu českého jazyka a literatury svůj seznam vybraných dvaceti titulů ze školního seznamu literárních děl. V den ústní zkoušky si vylosují jednu knihu ze svého seznamu a během patnáctiminutové zkoušky provedou analýzu díla a uvedou literárněhistorický kontext vzniku díla. Každý pracovní list obsahuje výňatek z uměleckého i neuměleckého textu.

Kritéria hodnocení pro ústní zkoušku

Školní seznam literárních děl

Poměr hodnocení je 40 % písemná práce a 60 % ústní zkouška.

Katalogizované požadavky k nové maturitní zkoušce naleznete zde.