Uspěli jsme v dějepisné mezinárodní soutěži

Vyvěšeno dne 21.12.2016    Aktualitu zveřejnil:  Obnovovací robot

Víte, kdo se stal v červnu 1945 prvním národním umělcem v ČSR? Co to byla Aprílová dohoda z jara 1946? Pro výherce krajského kola a účastníky finále prestižního klání nejlepších mladých historiků z celého Česka i Slovenska žádný problém.

Letošní jubilejní XXV. ročník Dějepisné soutěže gymnázií ČR a SR, kterou pořádá chebské gymnázium, byl zaměřen na období od 9. května 1945 do 31. prosince 1948 s názvem „Od diktatury k diktatuře“. Jedná se o krátký časový úsek, zato však o to náročnější testové otázky. Často se objeví „historické“ detaily, na něž v běžné výuce nenarazíte. Takové odborné informace se ve středoškolských učebnicích nenacházejí. Podle garantů soutěže a profesorů jsou znalosti studentů na vysokoškolské úrovni.

„Osobně mi přijde, že jsou otázky rok od roku těžší. Je to však logické, konkurence roste, soutěží opravdové špičky z celé České i Slovenské republiky,“ říká Andrea Roubová.

Jedná se o největší, nejtěžší a také nejprestižnější dějepisnou soutěž. Gymnazisté ze Sušice jsou pravidelnými účastníky již od vyhlášení prvního ročníku. Otázky pro soutěžní týmy připravují prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., Doc. Mgr. Jaroslav Šebek, PhD., prof. PhDr. Roman Holec, CSc., Mgr. Miroslav Stulák.

Je velmi potěšující, že na naší škole máme studenty, kteří věnují nemálo času studiu a přípravě na soutěž mezinárodní úrovně.