Irsko Erasmus+

Vyvěšeno dne 18.05.2023    Aktualitu zveřejnil:  Kateřina Lhotková

Erasmus+ v Irsku: Zážitek v náručí přírody

Začátkem května jsme měli příležitost v rámci programu Erasmus+ vyrazit na osmidenní výpravu po Irsku. Během našeho pobytu na ostrově Keltů jsme objevovali nejen okouzlující přírodu a bohatou historii, ale také navázali nová přátelství a nahlédli pod pokličku irské kuchyni. Náš výlet jsme zahájili odletem z Prahy do Dublinu, který nás přivítal vřelou atmosférou. První večer jsme věnovali prouzkoumání ulic tohoto živého města a nasávání místní energie. Druhý den jsme zamířili směrem k Trinity College, ukrývající jednu z nejvzácnějších knihoven na světě. Po návštěvě dalších památek, například katedrály sv. Patricka, byl čas vydat se do partnerského města Bundoran. Bundoran, známý jako surferské hlavní město Irska, leží na pobřeží Atlantského oceánu a je obklopen malebnými plážemi a útesy. Cesta byla poměrně náročná, a tak se večer nesl v duchu hraní společenských her. Dopoledne jsme i s francouzskými studenty navštívili partnerskou školu, jejíž žáci si pro nás připravili nabitý program. Seznámili nás se svou zemí, ochutnali jsme tradiční pokrmy, poslechli si irskou píseň a nechybělo stepování. Ani my jsme nezaháleli a formou her jim představili naši zemi. Po společně stráveném čase jsme byli pozváni na zápas v galském fotbale. Přestože pravidla tohoto neobvyklého sportu nebyla jednoduchá, hru jsme si užili. Den jsme zakončili procházkou po útesech, kde jsme viděli Fairy Bridges a splnili si přání ve Wishing Chair. Následoval přesun do nedalekého Bellyshanonu, údajně nejstaršího irského města. Vydali jsme se do okolní přírody a ti nejodvážnější z nás provedli rituál sv. Patricka, který záhadně přivolal déšť. Ani špatné počasí nás neodradilo, a před odjezdem z Bundoranu jsme se vykoupali v moři. Pátý den jsme zamířili vstříc Severnímu Irsku. Po procházce po hradbách v Derry jsme nasedli na vlak, který nás cestou při pobřeží odvezl do Bushmills, kde se nachází nejstarší irská destilérka. Šestý den byl pro nás tím nejlepším, ale také nejobávanějším bodem celé výpravy. Před sebou jsme totiž měli 22 kilometrovou túru, kterou jsme zahájili chůzí po lanovém mostu Carrick-a-Rede. Naším cílem byl Giant‘s Causeway, geologický útvar, který patří na seznam UNESCO. Mnozí z nás překonali vlastní limity, ale díky nepopsatelnému výhledu na oceán a zeleni, která nás obklopovala, jsme si užívali každý krok. Návštěvě muzea Titanic v Belfastu jsme věnovali náš předposlední den. Expozice tragédie, která se stala nedaleko odtud, byla dojemná a poučná zároveň. Se srdcem plným vzpomínek jsme vyrazili na let zpátky domů. Pobyt v Irsku nám kromě zážitků přinesl také poznání, že svět je plný možností. Naučili jsme se otevřenosti novým zkušenostem, adaptovat na nové situace a překonávat výzvy.

Eliška Knetlová, septima